ברוקר חוזים עתידיים
דף הבית יצירת קשר מפת האתר
 
    מסחר אוטומטי
 
מסחר אוטומטי וסיסטמים

כיצד מתבצע מסחר אוטומטי בסיסטמים?

סיסטם מסחר (Trading System) הינו סט של הוראות לוגיות האומרות לסוחר מתי לקנות או למכור שוק מסויים. רק לעיתים נדירות, סט הוראות זה דורש את התערבות הסוחר.
ניתן לסחור בסיסטם מסחר באופן ידני (ע"י צפייה באיתותים\הוראות המסחר המגיעות ממסך המחשב) וכמו כן ניתן לתת למחשב לשלוח את פקודות המסחר לשוק באופן אוטומטי וללא התערבות אנושית.

בימינו ישנם יותר מנהלי השקעות וסוחרים מקצועיים המגדירים את עצמם כ "סיסטמטיים" או "מכאניים" מאשר סוחרים המגדירים את עצמם כסוחרים לפי שיקול דעתם הבלעדי (Discrationary) והתוצאות\ביצועים של משקיעים\סוחרים סיסטמטיים הינם באופן כללי טובות יותר מאשר רוב מנהלי ההשקעות אשר סוחרים בהתבסס על שיקול דעתם ולא משתמשים בסיסטם מסחר.

שווקי הקומודיטיס והחוזים העתידיים היו הראשונים לאמץ את שיטות המסחר הסיסטמטיות, אך בשנים האחרונות, יותר ויותר גופים הסוחרים בשווקי המניות והאג"ח משתמשים בסיסטמים למסחר ונהנים מהיתרונות הגלומים בהם.

ההיסטוריה חוזרת על עצמה

אסטרטגית מסחר (ידועה גם כ אלגוריתם מסחר) הינה למעשה שיטה המבוססת קוד תוכנה למסחר בשווקים אשר פותחה בהתבסס על התנהגות סדרות עיתיות של מחירים היסטוריים בשוק.

ההתבססות על למידת הנתונים ההיסטוריים נובעת מההנחה שאם תבנית מסחר שקרתה בעבר מספר פעמים וגרמה לתנודות מסוימות בשוק תחזור על עצמה שוב בזמן כלשהו בעתיד – יש סבירות גבוהה שהתנודה בשוק תחזור על עצמה שוב.

האסטרטגיה בפעולה

כאשר אסטרטגית המסחר רצה היא קולטת (input) נתוני מחירים, מנתחת אותם ומנסה לחפש התאמה ל "תבנית היעד". כאשר מתבצע זיהוי – האסטרטגיה תתחיל לפעול ע"י הפקת איתותי מסחר (Signals) המתבטאים בשליחת פקודות מסחר לשוק – קנייה או מכירה (פתיחת פוזיציה).
לאחר שתבנית המסחר משתנה מהתוואי המוגדר והמוכר – האסטרטגיה סוגרת את הפוזיציה (ברווח או הפסד) ומחכה שוב לזיהוי נוסף של תבנית מוכרת.
יחד עם זאת, בזמן שהאסטרטגיה נמצאת עם פוזיציה פתוחה, מוגדרת מראש פקודת Stop מובנית הממתינה לביצוע על מנת להגביל את ההפסד במקרה שהאסטרטגיה "טועה" או אינה מתנהגת כמצופה.

מאחר ואין גבול למספר הסוגים, טקטיקות ומתודיקות המסחר וטווחי הזמן (Time Frame) שעליהם מבוססים הסיסטמים השונים – כל סיסטם מתנהג באופן שונה מסיסטם אחר הסוחר באותו נכס. ישנם סיסטמים שעובדים בקורלציה גבוהה אחד עם השני (בעיקר Trend Following) ויש סיסטמים שעובדים בצורה הפוכה, מאחר וכל סיסטם "חושב" באופן שונה.

באופן כללי, אסטרטגיות המסחר האוטומטיות מתחלקות לכמה קבוצות (חלוקה בלתי מחייבת):

סיסטם עוקב מגמה (Trend Following):
סיסטמים הסוחרים יחד עם המגמה בשוק. זיהוי של תבנית מגמה עולה – יביא את הסיסטם להיות בפוזיציית Long, בעוד זיהוי של מגמה יורדת – יביא את הסיסטם לפוזיציית Short.

סיסטם Swing \ היפוך מגמה:
סיסטם המזהה תבניות מחירים ומחזורי מסחר המביאים בד"כ לשינוי המגמה. ההנחה של סיסטמים אלו היא שכל מגמה – עולה או יורדת – סופה בד"כ להתהפך בזמן כלשהו בעתיד.

סיסטם שווי יחסי (Relative Value/Correlation):
סיסטם המנתח את היחסים בין מחירי חוזים שונים בעלי התנהגות דומה וקורלציה גבוהה באופן היסטורי (למשל: DAX-Eurostoxx50 ; Mini Dow-Mini S&P 500; אג"ח 10 שנים – אג"ח 30 שנים) ומבצע קנייה ומכירה הפוכה של שני החוזים (למשל – לונג ES, שורט YM), כאשר זה מפגר באופן חריג בתגובה ביחס לתנודה בחוזה האחר – בציפייה ל"תיקון" בהפרש המחירים. כאשר פער המחירים מצטמצם לרמה מסויימת – תיסגר הפוזיציה ע" מכירה וקנייה הפוכה של שני החוזים.

דוגמה לרציונל שעומד מאחורי סיסטם מסחר כלשהו:
(זהו סיסטם "טיפש" שעוקב אחר המגמה ומוצג רק לשם הדגמה).

מפתח סיסטמים הריץ רגרסיה של נתוני מחירים ומחזורים היסטוריים עד רמת הדקה (1 Minute) על מנת למצוא שילוב של תרחישים בשוק שקרו בד"כ טרם התרחשה תנודה חדה וחזקה של מספר דקות בחוזה מסוים. הוא מצא ששילוב של התרחישים הבאים מגדיל את הסיכוי לתנודה חדה לכוון כלשהו:

  • תנודה חדה התרחשה בד"כ בפתיחה ובסגירה (שעון ניו יורק)
  • מחזור המסחר בדקה שקדמה להתחלת התנודה עלה ברוב המקרים על 10,000 חוזים ורמת מחזורי המסחר לא פחתו מרמה זו כל עוד התנודה לא "נרגעה"
  • חוזה שנסחר מעל\מתחת הממוצע הנע של 14 תקופות אחורה (EMA של 14 דקות אחרונות) – הסיכוי לתנודה חדה בכוון המשכיות המגמה עולה דרמטית

ניתן לבטא את האלגוריתם\מכניזם של הסיסטם ע"י תרשים הזרימה הבא:


חוזים עתידיים

 
Matrix Futures / עמלות ומרג'ין / מרג'ין ובטחונות
Matrix Futures© כל הזכויות שמורות
 


 
בורסות חוזים עתידיים 

אודות בית ההשקעות
Matrix Futures הינו בית ההשקעות המוביל בישראל למסחר בנגזרים בשווקים הבינלאומיים המציע אפשרות לסחור בחוזים עתידיים, קומודיטיס, אופציות ומטבעות בכל הבורסות המובילות בעולם.
אנו מציעים פלטפורמות מסחר בחוזים עתידיים המבוססות על טכנולוגיות גלובליות מתקדמות מספקות עבור לקוחותינו פתרון ברוקראז' רב עוצמה, אמין ובעל ערך מוסף.

מסחר בחוזים עתידיים בבורסות המובילות
יכולות הסליקה והביצוע הנרחבות של Matrix Futures מאפשרות ללקוחותינו ליהנות מגישה ישירה ובלתי מוגבלת לבורסות החוזים והאופציות המובילות בצפון אמריקה, אירופה ואסיה כגון - Chicago Mercantile Exchange (CME), Chicago Board of Trade (CBOT), New York Mercantile Exchange (NYMEX), Intercontinental Exchange (ICE), Eurex, Euronext.LIFFE, Italian Derivative Market (IDEM) ועוד.

הסיכון הטמון במסחר בנגזרות וחוזים עתידיים הינו גדול. לכן הנך צריך\ה לשקול האם מסחר בחוזים עתידיים הינו תואם את מצבך הפיננסי.
The risk of loss in trading futures can be substantial. You should therefore consider whether such trading is suitable for you in light of your financial condition.
Matrix Futures Trading | 97 Yaffo Street, Clal Building, Jerusalem 94340 | Phone: +972.77.2230030